درد و سرطان

درد و سرطان

اشتراک‌گذاری این مطلب: WhatsappTelegram

تعداد محدودی از بیماران سرطانی ممکن است درد را تجربه کنند .در واقع، این موضوع که سرطان و درد همیشه با هم همراه هستند باور غلطی است. درد جنبه های مختلف روانشناختی دارد.علاوه بر این، تغییراتی که در بدن فرد ایجاد میشود ونیز درمانهایی که برای بهبودی فرد در نظر گرفته می شود می تواند موجب بروز یا کاهش درد سرطان شود .

قبول کردن درد به‌عنوان قسمتی از فرایند سرطان تصور اشتباهی است . دراین فرایند، کادر درمان و بیمار با کمک یکدیگر، جنبه های مختلف درد را مدیریت می کنند، نه آنکه با درد کنار آمده یا به اصطلاح با درد خود بسازند. به‌نظر می‌رسد کمبود آگاهی بیماران در مورد وضعیت خود، سیر بیماری و روش‌های درمانی موجود  ، باعث افزایش نگرانی و اضطراب بیماران می شود. بررسی‌ها تا به امروز نشان می‌دهد که آموزش به بیمار موجب افزایش رضایتمندی وی، کاهش اضطراب و مشارکت بیشتر ایشان می‌شود و نتایج درمان را بهبود می‌بخشد.

 در تدوین بخش راهنمای بالینی درد و سرطان، برای بیماران و خانواده‌ها سعی شده است تا این علامت و نشانۀ بدخیمی از نگاه بیماران نوشته شود و تمام اطلاعات مورد نیازی که آنها باید در مورد راهکارهای تشخیصی، درمانی و مراقبت‌های بعد از درمان داشته باشند، ارائه شود. درادامه این مبحث با مکانیسم و دلیل ایجاد درد،حقایق،باورها،ارزیابی درد، راهکارهای درمانی مختلف، اصول کنترل و جنبه های روانشناختی و اجتماعی، مرحله به مرحله صحبت خواهد شد.

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع هست.